הבדל בין קב"ט מניעה לקב"ט רגיל

קב"ט "רגיל" או קב"ט מניעה? מה ההבדלים בין השניים ומה עדיף לעסקים גדולים

קב"ט מניעה, ביטוי שגורם ללא מעט הרמת גבה בקרב בעלי מפעלים וחברות גדולות המנסים להבין האם מדובר בביטוי" שיווקי" כלשהו לאותו תפקיד, או האם מדובר בתפקיד שהם אינם מכירים ואינו קיים בחברה אותה הם מנהלים.

אז אנחנו כאן כדי לעשות סדר, ככה אנחנו אוהבים שהכל יהיה מסודר וברור כי אחרת הכאוס חוגג. וכולנו יודעים מה קורה כאשר הכאוס חוגג, הגנבים גם!

מהו קב"ט מניעה?

למעשה מדובר באותו שם תפקיד כמו קב"ט רגיל אך למעשה מדובר בפעולה הפוכה או שונה במהות לתפקיד של קב"ט רגיל. בעוד קב"ט רגיל עסוק בחקירת ארוע שקרה, כגון: מעילה של עובדים, גניבת סחורה ומלאי, גניבת מידע וכו'. כל אלו הנם ארועים שכאמור קרו וכעת יש חקור אותם ולמצוא את האשמים. בעוד קב"ט מניעה פועל למניעת מצבים אלו ומאתר את הפרצות הרגישות, עובדים ברמת סיכון, מלאי בסיכון וכו'. למעשה הוא מבצע פעולות הפוכות ומקדימות לחקירת הארוע, מתוך כוונה למנוע את הארוע הבא.

חשוב להבין כי בחברות גדולות ומפעלים המעסיקים מאות עובדים תמיד יהיה "תפוח רקוב" אשר יגרום נזק על ידי גניבת מידע או ציוד או כל דבר אחר הראוי לגנוב למשנתו. בין אם מדובר בטבע האדם, עוד מימי אדם וחווה אשר התפתו לתת ביס בתפוח האסור למאכל. כך האנושות נהגה וכך תמשיך עד קץ הימים. אין מדובר במתן "הנחה" לגנבים אלא להבנת מהות טבע האדם שבבסיסו טוב אך חלקים ממנו התקלקלו..

בעוד קב"ט רגיל, המוכר לנו יותר מימי השרות הצבאי, בו כל הגעה ליחידה של חייל חדש חייבה בתחקיר ואישור של הקב"ט בבסיס, כך גם במפעלים וחברות גדולות הקב"ט אחראי לקליטה בירוקרטית של העובד, קרי, לסמן לגביו "V" כאילו קיבל הכשר לעבוד במקום. כאשר בפועל מבוצעות מעט מאד בדיקות רקע מקדימות לגביו, או בכלל לא. תלוי בסדר גודל הארגון והתקציב המושקע בכך. לכן קב"ט רגיל זה תפקיד חשוב ונחוץ אבל אינו קשור למניעת הגניבה תהיה אשר תהיה. אלא בא לחקור אותה פוסט ארוע.

קב"ט מניעה בדרך כלל מועסק כגורם חיצוני ולא כחלק מעובדי החברה, שכן רגישות התפקיד והפעולות הננקטות לשם ביצועו דורשות דיסקרטיות מוחלטת. דבר שלעובד חברה יהיה קשה יותר לקיים, או מעצם היותו חלק מצוות המפעל ויש לו מקורבים/חברים בינהם, או מצעם העובדה כי המחשב שלו והמשרד אינו נמצא תחת הרמטיות מצד עובדים אחרים ולכן ישנו חשש לזליגת מידע ויתרה מכך, חוסר יכולת לבצע את עבודתו שכן סודותיו גלויים לאחרים.

לכן קב"ט מניעה רצוי ומומלץ שיגיע כקבלן חיצוני ללא הכרות מוקדמת של העובדים או ההנהלה, שכן מעילה בכל סדר גודל יכולה להתקיים בכל תפקיד ודרג. חלק מתפקידי קב"ט מניעה הנם:

  • בדיקת מערך האבטחה במפעל/חברה, בין כאבטחה פיזית ובין כאבטחת מידע דיגיטלי ואחר.
  • בדיקות רקע מעמיקות לגבי העובדים, מנהלים, מנקים וכל עובד אחר הנמצא בשטח המפעל על בסיס קבוע או זמני. לא פעם נתקלנו בגניבות עצומות על ידי עובדים זוטרים, כאלו שאף אחת לא שקל לבדוק לעומק (זוכרים את אתי אלון מהבנק למסחר).
  • בדיקת מערך המצלמות הקיימות ושיפור הכיסוי המתקבל מהן להשגת שליטה מלאה בכל אזור במפעל, לרוב אנו מאתרים "שטחים מתים" בין מצלמות, או מצלמות שהוסטו באופן מוזר מאזור חשוב המכיל מלאי/סחורה לכיוון קיר או תקרה. כך למעשה מייצרים הגנבים אזור נקי לעבוד בו בעת ביצוע הפעילות הפלילית.
  • בדיקת המתקנים במפעל החשובים לצורכי אבטחה.
  • פעולות סמויות ומגוונות עליהן לא נוכל לספר לכם כאן.

 

רוצים לשמוע יותר פרטים? או לבדוק את המפעל שלכם..

צרו קשר